Cieszymy się, że staracie się zabierać Wasze psy ze sobą gdy tylko nadarza się okazja do spędzenia wspólnego weekendu. Dla jednych osób zabranie psa to okazja do pogłębienia więzi, a dla innych konieczność, gdyż nie mają możliwości zostawienia pupila samego w domu. Dlatego nasze seminaria organizujemy w miejscach przyjaznych psom. Jednak nie dla każdego psa pobyt na seminarium to pozytywne doświadczenie.
Nie zalecamy przywożenia psa na seminarium jeśli:
- jest on szczenięciem poniżej 5 m-ca życia;
- jest to suka w cieczce, szczenna lub karmiąca;
- jest starszym psem, dla którego wszelkie nowości mogą stanowić źródło stresu;
- psiak jest chory lub w okresie rekonwalescencji;
- nie czuje się komfortowo w towarzystwie ludzi i innych psów;
- jest lękliwy;
- nie potrafi zrelaksować się w nowym miejscu.
Często dostajemy pytania związane z tym, czy w czasie seminarium będzie czas na praktyczną pracę z psami, dlatego pragniemy wyjaśnić, że na seminariach teoretycznych nie ma do tego okazji. Dlatego zabieranie ze sobą psa po to, aby „prowadzący rzucił na niego okiem” mija się z celem. Tym bardziej, że dla psa problemowego pobyt na seminarium może okazać się koszmarem.
Prosimy, by przyjazd psa na seminarium w sytuacji, gdy będzie on obecny na sali wykładowej był zgłoszony mailem na adres info@psiawachta.pl co najmniej na dwa tygodnie przed terminem szkolenia.
Jeśli zdecydujesz się zabrać psa na seminarium, weź pod uwagę następujące porady:
- Zapewnij psu możliwość zapoznania się z miejscem szkolenia. Przyjedź wcześniej i pospaceruj z psem po sali wykładowej oraz po korytarzach obiektu. Pozwól mu swobodnie eksplorować, węszyć i podchodzić do ludzi. Poświęć na to tyle czasu, ile twój pies potrzebuje.
- Pies powinien być na szelkach lub na miękkiej obroży oraz na co najmniej dwumetrowej smyczy. Obroże metalowe są na naszych seminariach niedopuszczalne, podobnie jak szarpanie smyczą i krzyczenie na psa.
- Prosimy, by w czasie prelekcji psy były trzymane na smyczach, blisko krzesła właściciela.
- Wybierz dla siebie i psa miejsce na sali z dala od ciągów komunikacyjnych, nie przy przejściu.
- Zabierz ulubiony kocyk psa i stwórz zwierzakowi zaciszny kącik. Jeśli trzeba wykonaj parawan, na przykład z krzesła i kurtki, aby pies poczuł się komfortowo, odcięty od bodźców wizualnych. Jeśli pies jest przyzwyczajony do przebywania w kojcu, materiałowy namiocik może być również dobrym rozwiązaniem.
- Przygotuj miskę z wodą oraz zabawki do gryzienia, kości i gryzaki naturalne.
- Nie podawaj psu zabawek ani jedzenia jeśli w pobliżu są inne psy.
- Nie zmuszaj psa do „relaksu” lub pozostawania w konkretnej pozycji. Nie skupiaj go na sobie i nie kontroluj go przy użyciu komend.
- Nie przejmuj się, jeśli twój pies będzie się wiercić, przeciągać czy weźmie coś do pyska – chcemy, by czuł się swobodnie.
- Przerwy wykorzystaj na zrelaksowanie psa. Znajdź zaciszne miejsce do spaceru. Nie organizuj zabaw psów, nie ćwicz z psem ani nie rzucaj mu przedmiotów do aportowania w czasie przerwy.
- Cały czas monitoruj poziom zmęczenia i stresu u psa. Jeśli masz możliwość odprowadzaj go co jakiś czas do samochodu lub do pokoju hotelowego. Bardzo pomocna może okazać się osoba towarzysząca, która w takich momentach zajmie się psem.
- Po powrocie do domu pozwól psu kilka dni odpocząć – daj mu wolne od treningów, by jak najwięcej spał.