Lekcje od psów ulicznych
Czego psy wolnożyjące mogą nauczyć nas o dobrostanie psów rodzinnych?
Czy wiesz, że pierwsze w Polsce seminarium na temat psów wolnożyjących zorganizowała właśnie Psia Wachta? Było to wydarzenie z Michele Minunno w październiku 2011 roku. Od tego czasu, psy wolnożyjące stały się dla nas bezcennym źródłem wiedzy o naturalnych zachowaniach i komunikacji tego gatunku, ale też ich stylu życia, czy preferencji. Postrzegamy je jako wzór socjalności i regulacji emocjonalnej, do którego porównujemy nasze psy rodzinne, gdy analizujemy ich zachowania, a także jakość życia.
Sindhoor Pangal pochodzi z Indii, które mają olbrzymią populację psów wolnożyjących, określanych jako streeties, czyli psy uliczne. Zwierzęta te dostosowały się do specyfiki indyjskich miast i kultury, rozwijając unikatowe zdolności, które czynią z nich zwycięzców ewolucyjnych. I to właśnie indyjskie psy uliczne będą bohaterami tego kursu!
Korzystając ze swoich talentów do wnikliwej obserwacji, krytycznego myślenia, opowiadania wciągających historii oraz łącząc je ze swoją bogatą wiedzą naukową, Sindhoor zabierze nas w egzotyczny świat wolnych psów, który zaczyna się dosłownie za bramą jej ogrodu. Poznamy szczegółowo życie psów ulicznych oraz dowiemy się, w jaki sposób ta wiedza może pomóc nam stworzyć lepszą relację z naszymi psami domowymi i wspierać je w ich trudnościach wynikających z życia z nami.
W czasie kursu zobaczymi wiele filmów ukazujących życie codzienne i interakcje indyjskich psów wolnożyjących.
PROGRAM
Część 1
- Psy uliczne – kim są, kim nie są i dlaczego są ważne.
- Popularne mity na temat psów wolnożyjących.
- Dlaczego warto zwolnić tempo i zacząć obserwować.
- Jak badać komunikację psów?
- Jak pomóc naszym psom lepiej się komunikować?
- Psy wolnożyjące jako źródło etogramu.
- Prezentacja dwóch etogramów psów.
- Struktura społeczna psów: życie w grupie, hierarchia, kultura.
- Uprzedzenia kulturowe w postrzeganiu psów.
- Wpływ antropocentryzmu na szkolenie psów.
- Dyskusja „natura czy wychowanie”.
Część 2
- Omówienie badania dotyczącego mowy ciała psów.
- Rozwiązywanie konfliktów – jak psy uliczne unikają bójek.
- Rola poczucia kontroli oraz regulacji emocji w rozwiązywaniu konfliktów.
- Jak możemy wspierać psy w lepszej regulacji emocji i budowaniu kompetencji do rozwiązywania konfliktów.
- Opieka nad psami ulicznymi po adopcji.
- Opieka nad psami wolnożyjącymi.
- „Prawa” psów mieszkających z ludźmi.
- Czy dla psów ważna jest wolność?
- Czego ludzie oczekują od psów i jak możemy to zmienić.
SINDHOOR PANGAL
Sindhoor Pangal jest specjalistką od zachowań psów, psią mioterapeutką (forma terapii manualnej), oraz inżynierem z wykształcenia. Jest mówczynią TEDx i autorką książki „Dog knows”.
Wiele lat temu Sindhoor porzuciła pracę w korporacji, aby zająć się pracą z psami, po tym jak jej suczka Nishi miała wypadek i potrzebowała specjalistycznej opieki fizycznej i emocjonalnej. Wtedy Sindhoor odkryła swoją pasję do obserwacji i studiowania zachowań psów ulicznych.
Jej wnikliwe spostrzeżenia zostały szybko zauważone i opublikowane w czasopiśmie IAABC oraz na blogu organizacji Pet Professional Guild w USA. Sindhoor została też zaproszona do wygłoszenia wykładu na zjeździe organizacji PDTE w Wielkiej Brytanii. Do obserwacji Sindhoor odniósł się w swojej książce „Canine Confidential” doktor Marc Bekoff oraz autorzy publikacji National Geographic, zatytułowanej „Genius of Dogs”.
Obecnie Sindhoor kończy studia magisterskie na kierunku antrozoologii na Uniwersytecie w Exeter (Wielka Brytania) i oraz jest dyrektorem BHARCS, szkoły oferującej studia dyplomowe z zachowań psów i etologii stosowanej.
Choć Sindhoor na co dzień ma wiele obowiązków, to jej ulubioną rolą jest bycie psią mamą. Uważa swoje psy za największą inspirację i najlepszych nauczycieli.
ORGANIZACJA KURSU
- Kurs składa się z 4 webinarów na żywo na platformie ZOOM w j. angielskim:
- sobota 3 sierpnia, w godz. 10:00-13:00,
- niedziela 4 sierpnia, w godz. 10:00-13:00,
- sobota 10 sierpnia, w godz. 10:00-13:00,
- niedziela 11 sierpnia, 1 godz. 10:00-13:00.
- Cena: 500 zł.
- Wymiar czasowy kursu: 12 godzin.
- Pierwszych 50 osób, które opłacą webinar otrzyma możliwość udziału w wydarzeniu ZOOM „na żywo” w j. angielskim i zadawania pytań prelegentce.
- W imieniu Sindhoor prosimy, by osoby rezerwujące miejsce na żywo faktycznie pojawiały się na wydarzeniach oraz by miały włączone kamery i aktywnie uczestniczyły w dyskusji.
- Tłumaczenie polskie wszystkich webinarów zostanie udostępnione od 31 sierpnia.
- Termin wpłaty za udział na żywo – do 1 sierpnia lub do wyczerpania się miejsc, za dostęp na nagrań – do 30 sierpnia.
- Dostęp do nagrań z wydarzenia: przez zamkniętą grupę na Facebooku, do 27 października (8 tygodni). Link do dedykowanej grupy: https://www.facebook.com/groups/lekcje.od.psow.ulicznych
- Umowa z prelegentką wyklucza możliwość wykupienia dostępu do nagrań po 30 sierpnia, jak również przedłużenie dostępu poza ustaloną datę 27 października.
- Dyplomy uczestnictwa dla wszystkich: w wersji elektronicznej, do wyboru w j. polskim lub angielskim, wysyłane do 2 tygodni po publikacji ostatniego nagrania.
- Faktury są wysyłane mailem do 3 tygodni od wpłaty. Kontakt w sprawie faktur: faktury [at] psiawachta.pl
- Wystawiamy e-vouchery w przypadku wykupienia wydarzenia w formie prezentu.
- Pytania w sprawie wydarzenia do Magdy: przez MSG https://m.me/magdaurbangray/ lub SMSem na nr +48 697 779 935.