KONSTRUKCYJNA TERAPIA BEHAWIORALNA PSÓW
Konstrukcyjna Terapia Agresji (CAT) to technika znana psim szkoleniowcom od kilkunastu lat. Została opracowana na Uniwersytecie Północnego Teksasu, pod koniec lat 90. XX wieku, przez Kellie Snider, studentkę doktora Jesúsa Rosalesa-Ruiza. A wszystko zaczęło sie od… agresywnej papugi. Dzisiaj, trenerzy i behawioryści zwierzęcy coraz chętniej sięgają po terapie konstrukcyjne, które szczególnie dobrze sprawdzają się podczas pracy z trudnymi przypadkami psów lękliwych i agresywnych.
Sam termin „konstrukcyjny” oznacza, że w treningu będziemy używać wzmocnień funkcjonalnych, czyli tych, których samo zwierzę pożąda w danym kontekście. Na przykład może to być kontakt z człowiekiem, ale równie dobrze, może to być zwiększenie dystansu od człowieka. Używając upragnionych przez zwierzę konsekwencji, kształtujemy u niego nowe, akceptowalne dla opiekunów zachowania. Dzięki temu zwierzę uczy się osiągać swoje cele w nowy sposób. Te cechy terapii konstrukcyjnej sprawiają, że jest ona wyjątkowo skuteczna: prawidłowo zastosowana, daje szybkie i trwałe efekty.
Metody stosowane w trakcie terapii behawioralnej mają olbrzymi wpływ na skuteczność programu oraz samopoczucie zwierzęcia. W terapii konstrukcyjnej nie ma miejsca na kary lub wygaszanie zachowań, poprzez zabranie zwierzęciu dostępu do wzmocnień. Jedynym celem terapii konstrukcyjnej jest rozszerzanie wachlarza zachowań zwierzęcia i nauczenie go, że może skutecznie kontrolować otoczenie w inny sposób, niż okazując lęk, pobudzenie czy agresję.
W trakcie tego dwuczęściowego webinaru prelegenci przedstawią założenia terapii konstrukcyjnej oraz dwa przykładowe programy terapeutyczne dla psów. Program Konstruktywna Terapia Agresji CAT jest stworzony do pracy z psami nieśmiałymi, lękliwymi lub agresywnymi, i pozwala uzyskać u nich więcej zachowań związanych z ciekawością i przyjaznością. Drugi program, Interakcje Konstrukcyjne, uczy psy tego, jak prosić o interakcję z ludźmi oraz jak zachowywać się w jej trakcie. Oba programy zostaną szczegółowo omówione, wraz z przykładami zastosowań w pracy z psami rodzinnymi oraz schroniskowymi.
PROGRAM
Dzień 1: Terapia konstrukcyjna oraz Interakcje Konstrukcyjne, godz. 17:00 – 20:00
Czym jest terapia konstrukcyjna? Odpowiemy na to pytanie analizując pięć kluczowych komponentów podejscia konstrukcyjnego, które stanowią podstawę budowania programów terapii opartych na tej metodzie.
Interakcje Konstrukcyjne to program terapii dla psów, które w kontakcie z człowiekiem zachowują się w sposób nadpobudliwy – podgryzają, podstakują i drapią. Niedocenianym aspektem tych zachowań jest to, że w ten sposób psy mówią nam coś ważnego! Mówią nam, że mamy coś, czego one BARDZO chcą – naszą uwagę oraz dotyk.
W pracy z takimi psami idealnie sprawdza się program Interakcje Konstrukcyjne, który ma szerokie zastosowanie szczególnie w pracy z psami schroniskowymi. Jest prostą do wdrożenia i bardzo skuteczną metodą, dzięki której u psów utrwalają się zachowania, które sprzyjają adopcji oraz pozostaniu psa w nowym domu na zawsze.
Dzień 2: Konstrukcyjna Terapia Agresji (CAT), godz. 17:00 – 20:00
W ostatnim czasie nauka poczyniła olbrzymie postępy w rozwijaniu narzędzi behawioralnych, stosowanych do terapii psów prezentujących zachowania lękowe lub agresywne. Trenerzy i behawioryści mają w swoim arsenale takie techniki, jak przeciwwarunkowanie, odwrażliwianie, i wiele innych, które na szczęście zastąpiły metody oparte na karaniu. Jednak w przypadku niektórych zwierząt te techniki mogą nie wystarczyć do tego, by zmienić silnie utrwalone zależności podtrzymujące zachowania lękowe lub agresywne.
W trakcie tej prezentacji uczestnicy zapoznają się z analizą funkcjonalną zachowań lękowych i agresywnych oraz procedurami, które dostarczają zwierzęciu wzmocnień funkcjonalnych, by kształtować u niego przyjazne zachowania.
Przedstawimy również najnowszą wersję Konstrukcyjnej Terapii Agresji (CAT), pozbawioną komponentu wygaszania, z którym wiązało się ryzyko nadmiernego szczekania, frustracji i eskalacji zachowań. Nowa procedura okazała się bardzo skuteczna w terapii psów lękliwych i agresywnych, w niektórych przypadkach nawet u psów, które prezentowały zachowania agresywne przez wiele lat, i które były poddawane terapii innymi metodami.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
- Webinar jest skierowany do osób posiadających wieloletnie doświadczenie w pracy z psami oraz utrwaloną wiedzę z zakresu teorii uczenia się.
- Cena: 380 zł (do 18.02)
Wydarzenie na żywo odbędzie się w dniach 14 i 15 stycznia, w godz. 17:00-20:00, na platformie ZOOM (zapisy do 13 stycznia).- Zapisy na nagrania: do 18 lutego.
- Tłumaczenie polskie webinaru będzie wykonane w ciągu 6 tygodni wydarzenia na żywo. Obie wersje językowe zostaną udostępnione w dniu 18 lutego i będą dostępne do 25 marca.
- Dostęp do nagrań: przez zamkniętą grupę na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/konstrukcyjna.terapia.behawioralna.psow
- Umowa z prelegentami wyklucza możliwość wykupienia dostępu do nagrań po 18 lutego, jak również przedłużenie dostępu do nich ponad datę 25 marca.
- Dyplomy uczestnictwa dla wszystkich: w wersji elektronicznej, do wyboru w j. polskim lub angielskim, wysyłane do 2 tygodni po publikacji nagrań lub dołączeniu uczestnika do grupy.
- Faktury są wysyłane mailem do 3 tygodni od wpłaty. Kontakt w sprawie faktur: Marta gromartaa [at] wp.pl
- Wystawiamy e-vouchery w przypadku wykupienia wydarzenia w formie prezentu.
- Pytania w sprawie wydarzenia: SMSem na nr 697 779 935 (Magda).
PRELEGENCI
Sean Will oraz Maasa Nishimuta uzyskali stopnie naukowe z zakresu analizy behawioralnej pod okiem słynnego profesora Uniwersytetu Północnego Teksasu (UNT), dr. Jesúsa Rosalesa-Ruiza. Sean zajmował się udoskonalaniem Konstrukcyjnej Terapii Agresji, a Maasa modyfikowała tę procedurę do zastosowania jej u koni. Ich badania nad używaniem kontaktu z człowiekiem do kształtowania pożądanych u zachowań koni były opublikowane w czasopiśmie The Journal of the Experimental Analysis of Behavior. Aktualne Sean pracuje nad doktoratem na uniwersytecie Florida Tech.
Sean i Maasa w trakcie swoich badań opracowali programy pracy z psami schroniskowymi oparte na terapii konstrukcyjnej, chcąc zwiększyć skuteczność pracy schronisk.
W 2020 roku Sean i Maasa założyli organizację non-profit o nazwie Constructional Approach to Animal Welfare and Training (CAAWT), której misją jest szkolenie osób i instytucji, które potrzebują wiedzy behawioralnej, lecz nie mają na to środków. By zrealizować swoją misję, Sean i Maasa oferują członkostwo w swojej organizacji, szkolenia on-line, coroczne konferencje oraz podkast. Marzą o tym, by ich praca zwiększała liczbę udanych adopcji psów oraz zacieśniała relację między zwierzęciem a opiekunem.