Zapraszamy opiekunów psów do Poznania, na dwa warsztaty ze znaną trenerką, pracującą w nurcie metod pozytywnych, Agatą Serugą. Na zakończenie wakacji, w ostatni weekend sierpnia w sobotę odbędzie się Trening Medyczny, a w niedzielę – PREgility.
Trening Medyczny
Pod nazwą Treningu Medycznego (zwanego też Treningiem Kooperacyjnym) kryje się metoda szkoleniowa, pozwalająca przygotować psa do nieprzyjemnych, stresujących, a nawet bolesnych czynności, takich jak czesanie, strzyżenie, czyszczenie uszu, szczepienie, pobieranie krwi, obcinanie pazurów, i inne.
Skuteczność Treningu Medycznego bierze się z tego, że uczymy psa świadomie wyrażać oraz cofać zgodę na nieprzyjemne procedury, poprzez ćwiczenie tzw. zachowań startowych oraz zachowań stop. Dzięki temu zwierzę przejmuje kontrolę nad sytuacją, co znacząco zmniejsza jego stres i często przynosi spektakularne efekty, w postaci płynnej współpracy z człowiekiem tam, gdzie wcześniej był strach i brak zaufania.
PROGRAM:
- koncepcja treningu metycznego / kooperacyjnego, pochodzenie metody i jej zastosowania;
- czytelna komunikacja w treningu;
- nauka sygnału nagrody;
- nauka zachowań startowych i zachowań stop;
- praca nad koncentracją, dokładnością i stabilnoscią ciała;
- praca z kontekstem jako elementem wpływającym na zachowanie;
- pokonywanie lęków i budowanie zaufania u psa;
- zarządzanie środowiskiem dla zwiększenia dobrostanu psa-pacjenta.
Warsztaty składają się z webinaru teoretycznego oraz zajęć praktycznych w sobotę. Każdy uczestnik z psem będzie mieć do najmniej dwa „wejścia”, czyli indywidualne treningi, podczas których będzie pracować nad wybranym problemem. Również możliwość udziału jako obserwator.
PREgility
Warsztaty dla trenerów i opiekunów psów, mające na celu zwiększenie kreatywności w tworzeniu ćwiczeń dla psów poprzez wplecenie elementów „agility bez przeszkód”.
Zajęcia ruchowe są bardzo cennym składnikiem pracy z psami, który wpływa nie tylko na sprawność ciała psa, ale również jego umysłu oraz na opanowanie emocji. Dzięki ćwiczeniom przygotowawczym możemy poznać predyspozycje i ograniczenia anatomiczne każdego psa, rozpocząć naukę ważnych umiejętności podstawowych z psami, które są jeszcze zbyt młode, by ćwiczyć na przeszkodach, oraz stymulować fizycznie i umysłowo psy w każdym wieku.
PROGRAM
- zostawanie na starcie + różne rozproszenia i wariacje;
- podążanie psa za przewodnikiem, czyli czytelna komunikacja na torze;
- rozróżnianie przez psa stron prawo/lewo;
- praca z sygnałem nagrody, różne sposoby nagradzania;
- wysyłanie psa do celu, zwiększanie pewności siebie u psa;
- target ciągły łapami – świadome kierowanie swoim ciałem;
- praca nad silnymi emocjami psa;
- trening propriocepcji – profilaktyka kontuzji;
- podstawowe zasady rozgrzewki i cool-down;
- dobrostan psów podczas zajęć ruchowych;
- co robić w dni bez treningu by utrzymać odpowiednią kondycję? – regeneracja, odpoczynek psychiczny, superkompensacja.
Agata Seruga
Instruktor Psiej Edukacji – Szkoły Komunikacji Ludzi i Psów w Warszawie. Inżynier Hodowli i Ochrony Zwierząt Towarzyszących i Dzikich na Wydziale Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz magister Cognitive Science na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Członek kadry Stosowanej Psychologii Zwierząt na Wydziale Psychologii UW. Mówczyni na TEDxWarsawWomen 2020. Z pracą z psami związana od 2008 r. Aktywnie trenowała agility z Roxy (owczarek szetlandzki) oraz obedience z Viką (border collie), uczestnicząc w seminariach i treningach oraz startując w zawodach.
Nieustannie poszerza i rozwija swoje kompetencje, uczestnicząc w warsztatach i seminariach z polskimi i zagranicznymi prelegentami. Jej zainteresowania obejmują również tematy etologii i kognitywistyki w ujęciu różnych gatunków zwierząt oraz biomechanika i kondycyjne przygotowanie psa do wysiłku.
Jej głównym celem jest przekazywanie etycznego sposobu pracy ze zwierzętami – bycia lepszymi opiekunami, trenerami i przewodnikami, którzy patrzą na swoich podopiecznych holistycznie, rozumiejąc ich biologię, potrzeby, zachowania. Przekazując naukowe podstawy uczenia się i rozwiązując problemy, jednocześnie zachowując dobrostan psów. Uwielbia, kiedy psy mogą być psami.
Informacje organizacyjne
- Data warsztatów Trening Medyczny: 27 sierpnia 2022, od 10:00 do 17:00, (webinar 24 sierpnia 18:00-21:00)
- Data warsztatów PREgility: 28 sierpnia 2022, od 9:00 do 16:00, (webinar 25 sierpnia 18:00-21:00)
- Cena za udział w jednych warsztatach:
uczestnik z psem – 300 zł(brak miejsc z psami), obserwator – 200 zł. - Cena za udział w dwóch warsztatach:
uczestnik z psem – 500 zł(brak miejsc z psami), obserwator – 300 zł. - Maksymalna liczba uczestników z psami: 5 osób. Liczy się kolejność wpłat.
- Miejsce warsztatów: Szkoła dla psów Psia Warta, Poznań, ul. Piastowska 38, http://www.psiawarta.pl/dojazd/
- Konto do wpłat: Fundacja Psia Wachta 09 1750 0012 0000 0000 2636 8324
- Ostateczny termin wpłat: 12 sierpnia.
- Pytania w sprawie warsztatów (najlepiej SMSem): Olga Arwaj, tel. 781.049.077