Aktualne seminaria i kursy

 • Szkolenie będzie tłumaczone z j. angielskiego na polski w sposób symultaniczny.
 • Cena szkolenia obejmuje przerwy kawowe i obiady.
 • Od ceny szkolenia przysługują zniżki 10 i 15% (sprawdź, czy Tobie też!)
 • Uczestnicy szkolenia otrzymają dyplomy uczestnictwa.
 • Rozpoczęcie szkolenia: sobota godz. 10:00, zakończenie: niedziela godz. 16:00
 • Zastrzegamy możliwość odwołania szkolenia lub przesunięcia jego terminu w przypadku, gdy liczba uczestników będzie niższa niż wymagana.

OCENA AGRESJI U PSÓW

Dzisiejszym psom jest trudniej niż kiedykolwiek wcześniej być psami – szczęśliwymi, zdrowymi, bezpiecznymi i spełnionymi.

Sue Sternberg to amerykańska specjalistka od zachowań psów, która poświęciła swoje życie pracy z psami schroniskowymi. Zasłynęła stworzeniem pierwszego etogramu psów oraz testów, które pozwalają przewidzieć ryzyko zachowań agresywnych u tych zwierząt.

W wyniku dziesiątek lat obserwacji Sue doszła do wniosku, że psy można podzielić na 3 kategorie, jeśli chodzi o ich temperament. Pierwsza kategoria to psy bezpieczne, które mogą mieszkać w każdym domu i dostosują się się do większości sytuacji. Drugą grupę stanowią psy o osobowościach granicznych. Będą one potrzebować opiekuna o większej wiedzy oraz idealnego otoczenia, by nie stwarzać zagrożenia. Trzecia to psy, które są tak niebezpieczne, że bez względu na to z kim i gdzie zamieszkają, najprawdopodobniej prędzej czy później poważnie kogoś pogryzą.

W czasie seminarium Sue Sternberg przedstawi swoje doświadczenia w zakresie oceny behawioralnej psów. Uczestnicy dowiedzą się, jak szybko ocenić psa i jego progi agresji by ocenić, czy dalsza praca z tym psem jest bezpieczna czy ryzykowna.

Najtrudniejszą grupą dla organizacji adopcyjnych są psy o osobowości granicznej – borderline. Sue będzie starała się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre z tych psów żyją ze swoimi opiekunami do końca życia, a inne prędzej czy później wracają do schroniska. Umiejętność odróżniania różnych osobowości psów przez personel adopcyjny jest niezbędna dla powodzenia całego procesu.

Program seminarium będzie opierać się na oglądaniu filmów i zdjęć ze zbiorów Sue.

Program seminarium

Sobota, sesja I: Zrozumieć socjalność.
Czym jest socjalność? Czy jest ona równoznaczna z przyjaznością? W jaki sposób wiąże się z agresją wobec ludzi? Aby w pełni zrozumieć i zaobserwować agresję, musimy najpierw w zrozumieć, jak zachowuje się pies socjalny.

Sobota, sesja II: Ocena ryzyka agresji.
Aby lepiej zrozumieć zachowanie konkretnego psa nie można pomijać wpływu otoczenia. Pies nie żyje w bańce – jego temperament i próg agresji to jeden z wierzchołków nierozerwalnego trójkąta, na który składają się też komunikacja i postępowanie opiekuna oraz środowisko, w którym żyją.

Niedziela, sesja III: Pilnowanie zasobów jako czynnik ryzyka.
W tej sesji zostanie omówiona część testu dla psów schroniskowych, która dotyczy zachowań związanych z pilnowaniem zasobów. Jakie główne zachowania składają się na tę kategorię i jak zasobowość objawiaja się w domu? Jest wiele mitów związanych nie tylko z pilnowaniem zasobów, ale też z tym, jak zachowuje się pies, który ma niski próg tolerancji. Omówione zostaną aktualne badania i dane oraz trendy w amerykańskim systemie adopcji psów.

Niedziela, sesja IV: Zastosowanie wiedzy w praktyce
Będziemy oglądać filmy z oceny socjalności, pilnowania zasobów, reakcji na lalki wyglądające jak dzieci i reakcji na sprawdzanie zębów, gdyż te elementy oceny są ze sobą powiązane. Zobaczymy również nagrania z pełnej oceny behawioralnej i poznamy 10 cech dobrej adopcji.

Tłumaczenie seminarium

 • Seminarium będzie tłumaczone symultaniczne, czyli przez zestawy słuchawkowe. Dodatkowa opłata za wypożyczenie słuchawek (dla osób potrzebujących tłumaczenia) to 100 zł (nie podlega zniżkom).

Miejsce seminarium

 • Dokładny adres wydarzenia podamy w kwietniu, gdy będzie znana liczba uczestników. Z pewnością jednak będzie to Warszawa. Zapewnimy również stoły do notowania.

Kurs praktyczny

Sue przeprowadzi również w Polsce kurs praktyczny dla specjalistów pracujących z psami schroniskowymi z zakresu oceny zachowań agresywnych. Kurs odbędzie się w dniach 15-17 czerwca w okolicach Poznania. Program kursu obejmuje praktyczną naukę przeprowadzania oceny behawioralnej psów schroniskowych z zakresu agresji do ludzi, agresji do psów oraz pilnowania zasobów. Koszt kursu to 4500 zł – nie podlega zniżkom. Koszt kursu obejmuje udział w seminarium weekendowym. Seminarium jest częścią kursu i jest obowiązkowe dla uczestników kursu. Opłata za kurs nie obejmuje posiłków obiadowych w czasie dni praktycznych. Liczba uczestników to 12 osób. Kurs będzie tłumaczony konsekutywnie przez Magdę Urban-Gray.

Warunki udziału w kursie:

 • posiadanie dyplomu uprawniającego do pracy z psami
 • zaświadczenie o minimum rocznej współpracy z organizacją adopcyjną.

Zapisy: Magda Urban-Gray, sms na nr 697 779 935.

Sue Sternberg (USA)

Sue związana jest zawodowo ze szkoleniem psów oraz adopcjami od 1981 roku. W swojej przeszło czterdziestoletnie karierze Sue pracowała jako inspektor ds. kontroli psów, konsultant behawioralny dla ASPCA i była przez lata właścicielką schroniska. Sue ma także osiągnięcia w psich sportach.

Jest autorką wielu książek i filmów edukacyjnych z szerokiego zakresu psiej tematyki: zachowań psów, szkolenia i oceny osobowości. W 2016 roku otrzymała honorową nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Szkoleniowców Psów (APDT), za całokształt osiągnięć.

Przez lata swojej pracy Sue opracowała i doskonaliła metody oceny psów, by pomóc organizacjom adopcyjnym i szkoleniowcom ocenić ryzyko zachowań agresywnych u konkretnych zwierząt. W swojej ostatniej książce „Assessing Aggression Thresholds in Dogs” zawarła najnowszą wersję protokołu opartego na hipotezie, że stopień socjalności psa jest głównym czynnikiem pozwalającym przewidzieć jego potencjał agresywności.

Etogram – Najnowszy projekt Sue to gigantyczna, zbierana przez całe życie kolekcja filmów ukazujących niuanse zachowań psów, która służy jako katalog mowy ciała psów. To ponad trzy godziny nagrań w formie przewodnika po zachowaniach psów.

Książki i filmy Sue w księgarni Dogwise

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

  Dane uczestnika:
  Imię i nazwisko*
  Miasto*
  Adres email*
  Telefon*

  Poproszę słuchawki do tłumaczenia +100 zł

  Rodzaj posiłku:


  Dane do faktury (opcjonalnie):
  Nazwa firmy
  Adres
  Kod i miasto
  NIP

  Wysłanie zgłoszenia oznacza akceptację regulaminu kursów i seminariów.