Kurs Zachowania agresywne u psów
Podróż od osobowości, przez emocje, do relacji.
Agresja u psów to prawdopodobnie najważniejszy temat związany z obecnością psów w życiu społecznym ludzi. Wiąże się on z bezpieczeństwem zarówno samych opiekunów i ich rodzin, bliższych i dalszych znajomych, członków lokalnej społeczności, jak i innych psów, oraz zwierząt domowych i dzikich. To właśnie z uwagi na psią agresję, w różnych miejscach na świecie wprowadzane są organiczenia prawne, regulujące przebywanie psów w przestrzeni publicznej. Agresja u psów jest powszechnie postrzegana jako zachowania nieprawidłowe i niebezpieczne, wymagające profesjonalnej terapii, za której konsekwencje, a nawet samo istnienie ponosi odpowiedzialność opiekun psa.
W rzeczywistości, zachowania agresywne są integralną częścią komunikacji wewnątrz- i międzygatunkowej. Jednak wiedza związana ze szkoleniem psów w niewielkim stopniu odpowiada na pytanie, dlaczego różne psy, nawet tej samej rasy lub wychowywane w zbliżonych warunkach, mają różną skłonność do zachowań agresywnych, a także, prezentują je z różnym natężeniem. Do zrozumienia zachowań agresywnych potrzebny jest szerszy kontekst.
W tym obszernym, 6 godzinnym kursie, Michele Minunno przedstawi swoje spojrzenie na zachowania agresywne u psów. Spojrzenie wynikające z doświadczenia kiludziesięciu lat obserwacji psów wolnożyjących oraz jego pracy z psami rodzinnymi i schroniskowymi. Zaczynając od definicji agresji, przez temperament i procesy rozwojowe, dynamikę grupy społecznej, po relację z opiekunem i wpływ jego osobowości na zachowania agresywne psa.
Kurs porusza zaawansowane aspekty psiej komunikacji i skierowany jest do osób posiadających już pewną wiedzę w tym obszarze.
PROGRAM
Dzień 1
- Definicja agresji.
- Mimika pyska: zgodność i sprzeczność z odczuwanymi emocjami.
- Osobowość i pewność siebie.
- Rozwój zachowań społecznych, autonomia, stabilność emocjonalna, dynamika społeczna grupy.
- Relacja z ludźmi: sytuacja stabilna lub eskalująca.
Dzień 2
- Wpływ hormonów na zachowania agresywne.
- Zachowania łowieckie a zachowania agresywne.
- Praca nad zachowaniami agresywnymi: podejście etologiczne i oparte na relacji.
- Schematy interpersonalne opiekuna i ich wpływ na informację zwrotną dla psa.
MICHELE MINUNNO (lek. wet.)
Michele Minunno mieszka na południu Włoch, gdzie od ponad 30 lat obserwuje psy wolno żyjące. Już w trakcie studiów weterynaryjnych podjął współpracę naukową z Uniwersytetem w Bari, w ramach której prowadzi projekty dotyczące psów półdzikich lub wolnożyjących, a także uczestniczy w innych badaniach.
Obserwując życie społeczne psów wolnożyjących, czyli w naturalnym środowisku tego gatunku, Michele stara się lepiej zrozumieć ich zachowanie oraz ocenić potencjalne zagrożenia dla otoczenia, oraz samych psów. Jest światowej sławy ekspertem od komunikacji i resocjalizacji psów, który do każdego psa podchodzi indywidualnie i z szacunkiem dla jego osobowości, czerpiąc ze swojej ponadprzeciętnej zdolności do czytania mowy ciała tych zwierząt.
Michele angażuje się we współpracę ze schroniskami, pomagając przy najtrudniejszych przypadkach i szkoląc personel. Prowadzi również cieszące się wielką popularnością warsztaty praktyczne z komunikacji psów i budowania relacji z psem.
ORGANIZACJA KURSU
- Każdy webinar obejmuje 3 godziny wykładu i pytań, oraz 30 minut przerw.
- Dzień 1: wtorek 2 sierpnia, 17:00-20:30.
- Dzień 2: środa 3 sierpnia, 17:00-20:30.
- Cena:
350 zł udział na żywo+nagrania (brak miejsc), 300 zł dostęp do samych nagrań. - Wydarzenie odbędzie się w j. włoskim i będzie tłumaczone konsekutywnie na j. polski przez zawodową tłumaczkę, panią Martę Kostyk.
- Termin wpłaty za udział na żywo – do 29 lipca, za dostęp na nagrań – do 4 sierpnia (przesunięcie o 1 dzień).
- Dostęp do nagrań z wydarzenia: przez zamkniętą grupę na Facebooku, w dniach od 5 sierpnia do 28 sierpnia. Link do dedykowanej grupy: https://www.facebook.com/groups/zachowania.agresywne
- Uczestnicy otrzymają dyplomy uczestnictwa mailowo, w ciągu 2 tygodni od wydarzenia.
- Faktury są wysyłane mailem do 3 tygodni od wpłaty.
- Pytania w sprawie wydarzenia – SMSem na nr 697 779 935 (Magda).