Aktualne seminaria i kursy

 • Szkolenie będzie konsekutywnie na polski.
 • Uczestnicy szkolenia otrzymają dyplomy uczestnictwa.
 • Dostęp do nagrań po wydarzeniu przez 48 godzin.
 • Godziny szkolenia: 16:00-18:00.

BÓL SPOŁECZNY U PSÓW

Zapraszamy na 2 godzinny webinar amerykańskiego lekarza weterynarii i badacza, dr. Franka McMillana, na temat zjawiska bólu społecznego u psów.

Doświadczenie nieprzyjemych emocji, na przykład związane z utratą ukochanej osoby, często nazywane jest bólem emocjonalnym. Emocje, które powstają w sytuacji, gdy nasze więzi społeczne z innymi są nadszarpnięte lub zerwane, obejmują poczucie izolacji, samotności lub odrzucenia, i składają się na szczególny rodzaj bólu emocjonalnego, zwanego bólem społecznym.

Najnowsze badania pokazują, że słowo „ból” nie jest tutaj metaforą, lecz wynika z odkrycia, że ból społeczny jest przetwarzany przez te same obszary mózgu, co ból fizyczny. Dodatkowo, wiemy, że te same leki mogą zmniejszyć zarówno ból fizyczny jak i społeczny.

U gatunków społecznych, takich jak słonie, konie, owce, szczury, świnki morskie, psy i ludzie, ból społeczny w znaczący sposób wpływa na dobrostan osobnika i jakość jego życia. Dla dzisiejszych psów domowych to zjawisko może być nawet ważniejsze, niż dla jakiegokolwiek innego gatunku na Ziemi. Badania wskazują na to, że w procesie udomowienia zdolność psów do tworzenia więzi z ludźmi została znacząco zwiększona. W efekcie, możliwe jest, że psy odczuwają w naszej obecności silniejszą radość, ale również, że bardziej cierpią, gdy brakuje im naszego towarzystwa. Tylko dzięki edukowaniu osób, które opiekują się psami, możemy poprawić jakość życia „najlepszych przyjaciół człowieka”, na co te zwierzęta tak bardzo zasługują.

PROGRAM

 • Zrozumienie zjawiska bólu społecznego.
 • Badania dotyczące wyjątkowości społecznej natury psów.
 • Wnioski płynące ze zjawiska bólu społecznego, służące poprawie dobrostanu psów w różnych obszarach ich życia.

DR FRANK MCMILLAN

Dr Franklin D. McMillan jest lekarzem weterynarii, który w latach 2007-2020 pełnił rolę kierownika badań nad dobrostanem zwierząt w amerykańskiej organizacji pro-zwierzęcej Best Friends Animal Society. W ramach swojego stanowiska prowadził badania nad jakością życia, zdrowiem psychicznym i dobrostanem emocjonalnym zwierząt, które doświadczyły w życiu trudności, przeciwności losu i traumy psychologicznej. Jest autorem pierwszych publikacji naukowych o psach uratowanych z pseudohodowli, z rąk osób nałogowo zbierających zwierzęta lub stosujących wobec nich przemoc. Jedno z badań dotyczyło zdrowia psychicznego szczeniąt kupionych w sklepach zoologicznych lub przez internet.

Wcześniej, dr McMillan przez 23 lata pracował jako lekarz weterynarii oraz był pracownikiem naukowym na wydziale medycyny weterynaryjnej w Western University of Health Sciences w Kaliforni. Uzyskał specjalizacje z zakresu chorób małych zwierząt oraz dobrostanu zwierząt. Prowadzi wykłady w wielu krajach, jak również jest autorem podręcznika akademickiego „Zdrowie psychiczne i dobrostan zwierząt” (Mental Health and Well-Being in Animals) oraz książki „Klucz do umysłu zwierząt” (Unlocking the Animal Mind).

ORGANIZACJA

 • Czas trwania szkolenia: poniedziałek 21 czerwca godz. 16:00-18:00.
 • Cena: 110 zł za dostęp na żywo + nagranie (zapisy już zamknięte), 90 zł za dostęp tylko do nagrania.
 • Platforma: Pokój webinarowy zabezpieczony tokenem-hasłem unikatowym dla każdego uczestnika.
 • Zalecane przeglądarki: Chrome lub Firefox, z komputera.
 • Prezentacja ustna: w j. angielskim z tłumaczeniem konsekutywnym na j. polski.
 • Tłumaczenie: Magda Urban-Gray.
 • Dostęp do nagrania z wydarzenia: przez zamkniętą grupę na Facebooku, tylko dla osób, które zgłosiły się przed wydarzeniem na żywo. Nagranie będzie dostępne od wtorku rano do piątku do godziny 7:00 rano.
 • Dyplomy dla wszystkich uczestników, w wersji elektronicznej.
 • Brak możliwości wykupienia dostępu do nagrania po wydarzeniu na żywo.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Uwaga, maile zgłoszeniowe często trafiają do spamu!

  Imię i nazwisko uczestnika*
  Adres email*
  Telefon*
  Nazwa użytkownika na FB*
  Forma uczestnictwa:


  Dane do faktury (opcjonalnie):
  Nazwa firmy
  Adres
  Kod i miasto
  NIP

  Wysłanie zgłoszenia oznacza akceptację regulaminu kursów i seminariów.